Viktig seier mot Lillestrøm
Stabæk slo Lillestrøm 2-1 hjemme på Telenor Arena etter en nervepirrende kamp
Snart kan vi kanskje slutte å se nedover på tabellen og begynne å se oppover. Med seieren i dag klatret vi hvertfall litt oppover. Og det er all grunn til å håpe og tro det kan bli mer. Stabæk tar nemlig også med seg en god porsjon selvtillit med seg til neste kamp.
Første omgang var Stabæk klart best, og Lillestrøm skapte knapt nok en målsjanse. Stabæk tok ledelsen allerede etter 11 minutter med et velplassert skudd fra Pontus Farnerud, etter pent forarbeid av Veigar. Etter scoringen fortsetter Stabæk å både presse og føre kampen mens LSK slet med å etablere noe angrepsspill. Ballen gikk så fort at det virket som om Kanarifuglene ikke helt greide å henge med. Stabæk gikk opp til 2-1 etter en nydelig lobb av Mix, som ser at Magnusson i Lillestrøm målet kommer langt ut, og lobber ballen elegant over og i mål. – Jeg trodde først den skulle gå over, så det var godt å se den gå inn, smilte matchvinneren etter kampen.
I pausen sa assistenttrener Geir Bakke at Stabæk skulle fortsette det høye presset, og nekte Lillestrøm å komme inn i kampen. Slik gikk det ikke. Med veteranen Arild (”Hands”) Sundgot fikk LSK et oppspillspunkt og greide å flytte laget høyere på banen. Etter 55 minutter scorer LSK etter en miss av Vegar Hedenstad, som først bruker så lang tid på å avlevere ballen at han mister den, og deretter blir lurt før innlegget havner på pannebrasken til Ujah som enkelt kan sette inn utligningsmålet. – Vegar var så plaget av forkjølelse at vi vurderte å bytte han ut i pausen, sier Janne Jönsson, som forklarer noe av årsaken til feilvurderingen. Selv om ikke andre omgangen spillemessig ble like god sett med Stabæk øyne som den første, greide gutta å ro det hele i land og ta en viktig seier på hjemmebane.
Stabæk stilte med to nye ansikter i en startoppstilling, Marius Helle på topp og Jørgen Hammer i midtforsvaret. Hammer er 19 år og en ung, lovende spiller som aldri tidligere har vært med på et Eliteserieoppgjør. – Dette var veldig gøy! Jeg fikk vite på lørdag at jeg skulle spille, men tenkte ikke så mye på det før oppkjøringen i dag. Jeg er vant til å spille 2. divisjon, og tempoet er en god del høyere på dette nivået. Jeg må være litt mer i forkant for å ikke havne etter, men synes det gikk nokså greit. Det gav definitivt mersmak, så jeg får jobbe så godt jeg kan og håper det gjør meg fortjent til flere kamper på sikt, smiler debutanten.
Henning Hauger opplevde også at laget hans hadde god kontroll i første, men slapp Lillestrøm for enkelt inn i kampen i andre omgang. – Vi var gode i første, men slipper inn et enkelt mål i andre. Det gav Lillestrøm energi og de kommer mer inn i kampen. Vi greier heldigvis å stå i mot og ta tilbake litt av initiativet igjen. Synes vi vinner fortjent til slutt, men er ikke fornøyd med at vi ikke punkterer kampen tidligere. Men vi tar 3 viktige poeng, og det bidrar også med en god porsjon selvtillitt vi tar med oss videre. Det er litt lavere skuldre og letter å være Stabæk spiller nå enn det har vært i en periode, avslutter han.
Veigar sprudler igjen og mener han er veldig nære 100% hva formen angår. – Vi gjør en bra match men også noen enkle feil jeg helst skulle sett vi ikke gjorde. Vi er bra i første omgang, men spiller ikke like godt i andre omgang. Heldigvis greier vi å dra dette i land og får med oss viktige poeng. Nå er det landskamp neste, og det gleder jeg meg til!
Jan Jönsson smilte lettet etter en ny seier. – En ny seier gjorde veldig godt, og hjelper med både økt selvtillitt og senkede skuldre. Vi presterer godt i denne kampen og får heldigvis uttelling for det. Vi har levert gode kamper tidligere men fått dårlig betalt, så jeg er veldig fornøyd med at vi scorer to og vinner kampen i dag, sier Jan. Skader tvinger Jan igjen til å rokkere i den bakre fireren. - Vi må igjen gjøre endringer i den bakre fireren, og det er jo ikke optimalt. Særlig ikke etter at vi hadde full kontroll defensivt mot Hønefoss. Men Jørgen Hammer kommer inn og gjør en flott jobb. Vegars forkjølelse setter nok han litt tilbake, men i dag holdt det hvertfall til seier. Foran får Marius en tøff jobb, men når han blir bedre kjent med oss og spillestilen er jeg ikke i tvil om at det blir en viktig spiller for oss. Nå får vi glede oss over en ny seier og viktige poeng. Det gjør definitivt det enklere å være Stabæk spiller, trener og tilhenger at vi nå klatrer på tabellen, sier Jan.
Lillestrøm trener Henning Berg erkjente at Stabæk åpnet kampen langt bedre enn hans kanarifugler. – Stabæk var et bedre lag i dag, og flytter ballen så raskt i første omgang av vi ikke greier å flytte beina like raskt etter. Vi gjør noen grep i pausen og kommer mer med i kampen i andre omgang. Med litt flaks kunne vi fått med oss poeng i dag, men det ble bare nesten. Det holder ikke for å få poeng. Nå er det bare å reise hjem og fokusere på å bedre prestasjonen til neste kamp, avslutter han.
Med tre poeng klatrer vi både plasser på tabellen, og tar med oss en god posjon selvtillit videre. Helt ”friskmeldt” er vi kanskje ikke, men det hjelper å vinne fotballkamper. Vi får satse på at landslagspausen gir en mulighet for at skadede spillere blir friske og raske igjen. Kanskje får vi et gjensyn med Johan Andersson snart?
I landskampen mot Island, møter fire Stabækspillere;Veigar og Bjarni for Island og Henning og Jon med det norske flagget på brystet. På spørsmål hvordan det blir å møte Henning på motsanderlaget, svarer Veigar; - Det blir bare morsomt. Jeg kjenner jo alle hans svakheter, smiler Veigar. – Og jeg kjenner alle svakhetene til Veigar, parerer Henning. Så får vi håpe det er Jon & Henning som har start grunn til å juble etter landskampen.
Vi kommer tilbake med høydepunkter, intervjuer, bilder og kampreferat.
Heng med!!!!
Foto: Johan Stub
LES OGSÅ
NYHETER
Se Mix første pressekonferanse i Belgia
Denne uken ble Mix lånt ut til belgiske Gent, og her klan du se hans første pressekonferanse:
Les mer




