- Mange gode minner med Stabæk

Etter en lenger periode i tenkeboksen, forlenger ikke Thea Loennecken kontrakten med Stabæk. Nå søker hun nye eventyr.

Annonse:

Hun var 15 år når hun kom over dørstokken på Nadderud. Med 169 obligatoriske kamper og 7 mål på målkontoen, ønsker Thea nå å søke nye eventyr i fotballen. Med over åtte år som Stabæk-spiller, har altså tiden kommet og vi tok en prat med midtbanespilleren:

Fortell om din barndoms fotball, der grunnlaget ble lagt før du kom til Stabæk.

- Jeg startet min karriere i Holmen IF hvor jeg spilte sammen med guttene, på deres veldig gode akademi. Når vi skulle begynne på G15 sesongen ble de fysiske forskjellene litt for store og jeg valgte derfor å bytte til Stabæk.

Du kom ganske ung da du kom til Nadderud og fikk din debut i Toppserien etter 12 måneder og spill i 2. divisjon. Hvordan var møte med toppfotballen, som ung spiller?

- Jeg husker det som en gøy utfordring. Jeg hadde trent jevnt med A-laget siden jeg kom til klubben i 2017 som gjorde overgangen litt mykere. Det var mange store stjerner i Stabæk på den tiden. Ingrid Hjelmseth, Trine Rønning, Stine Reinås, Synne Jensen, Frida Maanum, Guro Bergsvand og mange flere.

- Det var mange å se opp til og jeg brukte hver dag og mulighet på å lære og utvikle meg. Som jeg prøver å si til de unge nå, det var anerledes å være ung da. Man hadde STOR respekt for de eldre og man kjente sin plass som yngst i stallen.

- Samtidig fikk det deg til å hele tiden være på tå hev. Man ble stilt krav til på lik linje med de som var 15 år eldre. Var jeg ikke god nok, da fikk jeg høre det fra blant annet Ingrid 😅

- Jeg husker fortsatt debuten min. Første seriekamp borte mot Trondheims Ørn sesongen 2018. Jeg var kjempenervøs. Det var stort å få tillit fra start og det var starten på åtte fine sesonger i toppserien.

Hvilke råd vil du gi unge og håpefulle fotballspillere om veien inn i norsk toppfotball, basert på det du har lært i løpet av årene du har vært i Stabæk?

- Jeg vil råde de til å ha troen på seg selv, lær av andre, og vær tålmodig!

Tiden har kommet for å søke nye eventyr i fotballen, hvordan er planene? Har du noen hemmeligheter du kan dele?

- Jeg kan ikke si så mye annet et at jeg velger å søke nye utfordringer.

Totalt 8 år og 8 måneder i den Blaa drakten! Lyst til å dele de beste minnene du tar med deg videre?

- Jeg har utrolig mange gode minner med Stabæk, men jeg må nok trekke frem cupfinalen i 2022 som det aller største. Det var utrolig kult å få oppleve å spille cupfinale på Ullevål foran masse mennesker. Må også nevnes at selv om vi tapte, sørget Jeppe for at vi i hvert fall vant banketten. 

- Andre gode minner er opprykket fra 1. divisjon tilbake i Toppserien, 4. plassen i 2022, NM-gull j19, og kanskje da vi slo Vålerenga 0-1 borte i 2021!

Hvordan blir det å ta farvel med lagvenninner og resten av gjengen på Nadderud?

Etter 8 sesonger har jeg nå tatt valgt om å søke nye utfordringer for å ta de neste stegene i min karriere. 

- Stabæk har vært en stor familie for meg og det blir trist å skulle forlate denne fantastiske gjengen. Det blir rart å ikke komme til Nadderud hver dag og møte lagvenninnene sine.

- Nadderud har jo vært mitt andre hjem. Jeg har hatt det helt fantastisk og det er takket være alle spillere, trenere, ansatte, frivillige og alle rundt klubben! Jeg vil si takk til hver og en, dere har alle bidratt til at jeg har utviklet meg og blitt den jeg er. Jeg vil alltid være blaa, alltid uansett 💙💙 Vi sees

Underveis har Thea vært elev ved NTG og tatt videregående parallelt med toppidretten. Samarbeidet mellom NTG og Stabæk, du kan lese mer om her: - Alt er tilrettelagt for å bli gode

- Vært kjent for å jobbe sokkene av seg

 
Trener Ståle Arnøy Haglo har fulgt Thea tett:

- Thea har i løpet av årene hun har vært her vokst til å bli en svært kompetent og klok spiller, som har behersket å spille i flere posisjoner på banen når laget har behøvd det.

- Uavhengig av hvor på banen hun har spilt har hun vært kjent for å jobbe sokkene av seg, det være seg i kamp eller på trening. Hos oss har hun gjort plassen i start-11’eren til sin med sin arbeidsomhet, sin lojalitet til treningsprosessen og kampplanen, og ved at hun alltid gjør sitt ytterste. Det er få som legger ned like mange meter som Thea i en match, og det er få som er like ivrig som henne i treningssammenheng.

- Thea har fått med seg flere aldersbestemte cupfinaler i Stabæk som ble kronet med J19-gull i 2021 hvor hun var absolutt helt avgjørende i semifinalen for at vi i det hele tatt tok oss til finalen. I finalen la hun ned en massiv innsats som de av oss som var med på kampen ikke kommer til å glemme. I 2022 var hun en sentral del av laget som tok seg til en topp 4 plassering i Toppserien og cupfinale mot Brann hvor hun igjen la ned en enorm innsats.

- Thea har vært her over flere år og har gått fra å være en som har måttet lære av de andre, til å bli en som har skullet lære bort. Hun har vært hardtarbeidende, nysgjerrig, stilt krav, kommet med råd og bidratt til å sette standarden på øktene våre.

- Det vil bli rart å skulle starte 2026 uten henne i garderoben ettersom hun har vært fast inventar over lang tid, men vi ønsker henne alt godt i fremtiden og masse lykke til på nye eventyr.

Det er i skrivende stund ikke klart hvor veien går videre for Thea, men som Ståle skriver; vi ønsker henne lykke til på ferden og alt godt.

Alltid Uansett og på gjensyn!

Følger du oss på Instagram?

@stabakkvinner

 
Klikk her for å se vår profil og følg oss
 

Komme i kontakt med oss?

ⓘ Klikk her for mer info

Annonse fra Obos-ligaen:
Publisert: 01.12.2025
Skrevet av: Kristian Bjerke | Foto: Kristian Bjerke